Discovery Green Mark

Discovery Green Conservancy
Board Of Directors

Julie Young Sudduth
Chair – PNC Bank
Andrew Abendshein
Vice Chair/Secretary/Treasurer – Energie Row, LLC
Roxanne Almaraz
Director – Arnold Ventures
Zane Carson Carruth
Director – Carson Marketing, LLC
Robert M. Eury
Director
Chaille Hawkins
Director
Staci LaToison
Director – Dream Big Ventures
Stan Leong
Director
Kande Lewis 
Director – EOG Resources, Inc
Edie Mayo
Director – Werlein & Harris, PC 
Roxann Neumann
Director – Silver Eagle Beverages
Judy Nyquist
Director
Mark Parsons
Director – NRG Energy/Green Mountain Energy
Cody Patel
Director – Vitalus Health and Indus River Ventures
David E. Ruiz
Director – Bank of America
Lacey Dalcour Salas
Director – H-E-B
Courtenay Siegfried
Director – UTHealth Houston
Joy Sewing
Director – Year of Joy & Houston Chronicle
Ann-Marie Tcholakian
Director – Phoenicia Specialty Foods
Katherine ‘Kara’ Kinder Vidal
Director – Kinder Foundation

Ex-Officio Members

Kristopher Larson
President, Central Houston
Nancy Kinder
Chair, Houston Downtown Park Corporation;
President & CEO, Kinder Foundation
Michael Heckman
President, Houston First Corporation
Dr. Maconda B. O’Connor
The Brown Foundation, Inc.
(Founding Board Member; deceased)

Discovery Green Conservancy – Officers

Andrew Abendshein
Vice Chair/Secretary/Treasurer
Energie Row, LLC
Kathryn Lott
President and Park Director
Aaron Roffwarg
General Counsel – Bracewell
 

Advisory Committees

Discovery Green also has the invaluable support of much of the Houston community. The following committee members provide counsel on the ongoing operations of Discovery Green.

Advancement Committee

Ann-Marie Tcholakian (Chair), Julie Bergen,  Chaille Hawkins, Staci LaToison, Stan Leong, Cody Patel,  Julie Sudduth, Kara Kinder Vidal, Alicia Wade

Compensation Committee

Roxann Neumann (Chair), Barry Caldwell, Nancy Kinder, F. Xavier Peña

Finance & Audit Committee

Andrew Abendshein (Chair), Jackie Martin, Edie Mayo, Bob McGahan, Kara Kinder Vidal

Governance & Nominating Committee

Roxann Neumann (Chair), Barry Caldwell, Nancy Kinder, Mark Parsons, F. Xavier Peña

Marketing Committee

Courteney Siegfried (Chair), Sydney Dao, Jennifer Davenport, Natalie Harms, Nicole Pepper, Rickey Polidore Jr, Josh Powers, JP Ramirez, Brenda Rojo

Operations Committee

Bob Eury (Chair), Guy Hagstette, Jill Jewett, Lisa Johnson,  Peter McStravick

Programming Committee

Lacey Dalcour Salas (Chair), Roxanne Almaraz, June Barth, Angela Harris Cannizzo, Peter Cayea, Jody Fiess, Susan Harmeyer,  Todd Holloman, DeRonica Horn, Stan Leong, Maggie Malek, Flash Gordon Parks, Brian Stonesifer, Rachel Quan, Ann-Marie Tcholakian

Public Art Committee

Judy Nyquist (Chair), Elizabeth M. Black, Deborah Brochstein, Jane Dancison, Elaine Finger, Eureka Gilkey, George Lancaster, Brandie Mask, David E. Ruiz, Joy Sewing, Cindi Strauss, Scott Ziegler